16.05.2013

DLA WAS: Coś o "Agility,,

Agility
jest to sport psów polegający na tym, że pies prowadzony przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami musi pokonać bezbłędnie i jak najszybciej specjalny tor przeszkód.

Pies musi zaliczyć przeszkody w odpowiedniej kolejności, ale nie zna ich układu przed startem (przewodnicy przed startem mają czas na zapoznanie się z układem toru i ich zadaniem jest sprawne poprowadzenie psa przez tor). Należy zaliczać tzw. strefy kontaktu, np. pies wbiegając na równię pochyłą nie może od razu skoczyć na jej szczyt, ale musi zaliczyć tę strefę (choćby jedną łapą)




Psy oceniane są przez sędziów w kategoriach dostosowanych do wielkości psa. Dla mniejszych psów poprzeczki niżej, dla większych wyżej (kategorie small, medium i large).
Pierwotnie sport ten zyskał popularność jako przerywnik w czasie zawodów jeździeckich. Współcześnie zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Według regulaminu agility, zatwierdzonego przez FCI, nie mogą brać udziału w zawodach psy: chore, z dysplazją, urazami oraz suki ciężarne.

Agility dzieli się na trzy klasy wzrostowe:
SMALL do 35 cm w kłębie
MEDIUM 35-43 cm w kłębie
LARGE od 43 cm w kłębie
oraz na cztery klasy trudności:
A0 ("zerówki", nieoficjalna)
A1
A2 
A3
i klasa otwarta dla wszystkich psów "OPEN".
Pies musi pokonać: stacjonatę (hopkę), skok w dal, oponę, kładkę, huśtawkę, palisadę, slalom, tunel sztywny oraz rękaw. W klasie A0 nie ma: slalomu, huśtawki i opony.

Owczarek Setlandzki pokonujący palisadę




Golden Retriever pokonujący palisadę



Australian Shepherd pokonujący kładkę



Dalmatyńczyk pokonujący kładkę



Papilon pokonujący stacjonatę



Brittany pokonujący stacjonatę


Foksterier (?) pokonujący tunel




Shetland Sheepdog pokonujący tunel


Toy Manchester Terrier pokonujący slalom


Labrador Retriever pokonujący slalom



German Pinscher pokonujący oponę 




American Cocer Spaniel pokonujący oponę 



Welsh Corgi Pembroke pokonujący huśtawkę




German Shepherd Dog pokonujący huśtawkę



Standard Poodle pokonuje rękaw


Beagle pokonuje rękaw


Teraz już wiecie wszystko o "Agility,,!
Czy wasze psy biorą udział w Agility ( piszcie w kom.) ??? ;) Fukso nie :( Jeszcze nie  :)

15.05.2013

DLA WAS:10 Psów do mieszkania

W dzisiejszych czasach nie każdy może pozwolić sobie na dom z ogrodem. Wielu z nas mieszka w blokach lub kamienicach. Jeśli marzysz o psim pupilu, ale boisz się, że może czuć się źle w niewielkim mieszkaniu, zerknij na nasze propozycje psów nadających się do miejskiego życia.







Terier walijski
Jeśli chodzi o psy stróżujące, terier walijski jest bardzo dobrym wyborem dla warunków miejskich. Jest średniej wielkości psem o bardzo odważnym usposobieniu. Źle wychowanym psom zdarza się nadmierne szczekanie i niechęć do wykonywania poleceń, jednak przy odpowiedniej ilości treningu są bardzo dobrymi kompanami. W domu ruchliwe i żywiołowe tak samo jak na spacerach. Wymagają odpowiedniej diety i dbania o przycięcie futra, jednak nie narażają na bardzo wysokie koszty.


Mops (Pug)
Istnieje teoria, że te małe, przyjacielskie pieski zostały stworzone właśnie w celu dotrzymania towarzystwa chińskim dworzanom. Bez względu na ich pochodzenie, mopsy są cudownymi kompanami, nie wymagają wiele ruchu i dobrze czują się w małych mieszkaniach. Są łatwe w wychowaniu i polecane jako pierwsze psy. Ich utrzymanie nie jest kosztowne ani czasochłonne.

Buldog angielski
Kiedyś wykorzystywane do szczucia byków, teraz buldogi są cudownymi towarzyszami pełnymi miłości i wierności dla swojego właściciela. Mimo niecodziennego, nieco groźnego wyrazu pyska, są niezwykle spokojnymi, wręcz flegmatycznymi psami. Nie nadają się dla bardzo aktywnych fizycznie osób. Wystarczą im krótkie, niezbyt męczące spacery, nie mają też większych wymagań pielęgnacyjnych.

Shih tzu
Jeśli poszukujesz małego pieska lubiącego zabawy, shih tzu jest dla Ciebie. Tybetański „lwi pies” jest nieco egocentrycznym, ale bardzo energicznym kompanem. Lubi być w centrum uwagi i ma skłonność do niezależności, jednak jeśli poświęci mu się wystarczająco dużo czasu, dostosowuje się do stylu życia rodziny. Jego długa sierść wymaga codziennej pielęgnacji, jednak pomijając koszty strzyżenia shih tzu nie są bardzo drogie w utrzymaniu.

Duży pudel
Początkowa rola pudla jako psa myśliwskiego szybko zmieniła się w funkcję dekoracyjną. Pudle gościły na wielu dworach, a ich umiejętności stróża tylko dodały im wartości. Lubią ruch i chętnie uczą się tak komend jak sztuczek. Są bardzo energiczne, jednak odmiana duża ma zrównoważony charakter i nieco wyniosłe usposobienie. Nie linieją, jednak ich puszyste futro wymaga bardzo dużo pielęgnacji, strzyżenia i czesania. Są dobrą rasą dla alergików jednak należy nastawić się na spore koszty ich utrzymania, ze względu na znaczne rozmiary i konieczność okresowego strzyżenia.

Biały owczarek szwajcarski
Białe owczarki szwajcarskie bardzo przypominają z wyglądu owczarki niemieckie, jednak niezwykle różnią się od nich charakterem. Jeśli od małego nie są przyzwyczajane do obcych ludzi i zwierząt, mogą zachowywać się nieufnie, wręcz bojaźliwie. Doskonale natomiast nadają się do roli psa rodzinnego, są niezwykle lojalne i przywiązane do właściciela. Lubią ruch, ale nie wymagają go bardzo dużo. Pielęgnacja nie stanowi dużego kłopotu – wystarczy dbać o to, by futro nie kołtuniło się i było czyste. Nie mają też szczególnych wymogów żywieniowych, a jak na ich rozmiar koszty utrzymania są 

niezbyt wysokie.



Cocker spaniel angielski
Ten średniej wielkości pies myśliwski jest bardzo dobrym wyborem do mieszkania pod warunkiem, że od czasu do czasu da mu się możliwość wybiegania. Jest niezwykle spokojnym, cichym domownikiem, który ogrom posiadanej energii pokazuje dopiero na spacerach. Nie przeszkadzają mu podróże, dlatego jest dobrym wyborem dla weekendowych podróżników. Ich bardzo dużą zaletą jest piękny wygląd, utrzymanie którego nie wymaga dużo wysiłku – wystarczy czesanie co kilka dni i okazjonalne strzyżenie.




Maltańczyk
Dokładne jej pochodzenie nie jest znane, ale wiadomo, że były już znane w starożytnym Egipcie,Rzymie i Grecji. Kwestia nazwy tej rasy nigdy nie była jednoznaczna.Włos u maltańczyków jest długi i biały, prawie wcale nie jest gubiony. Strzyżenie tej rasy psów jest wymagane sporadycznie. Pies nie linieje, ale wymaga codziennego czesania włosa[1] i pielęgnacji oczu.Maltańczyk jest psem towarzyskim i łatwym do ułożenia, aktywnym - lubiącym zabawę, nadaje się do udziału w agility. Toleruje osoby mu nieznane. Posiada wysoki stopień posłuszeństwa oraz szybko się uczy. Przeciętna długość życia u maltańczyków wynosi 14 do 16 lat.


Foksterier krótkowłosy
Foksteriery krótkowłose nie wymagają wiele przestrzeni życiowej ze względu na jeden fakt – zawsze chcą być blisko właściciela. W domu snują się za nim jak cień, nie wahając się wykorzystywać swych uroków dla zwrócenia na siebie uwagi. Są bardzo łatwe w utrzymaniu, ich krótka sierść nie wymaga czesania ani częstych kąpieli, nie sprawia kłopotów nawet po wyjątkowo niechlujnych spacerach. Nie wymaga też specjalnej diety ani
dużych ilości ruchu.


Pekińczyk
Początkowo pekińczyki, wyhodowane w Mandżurii, uważane były za skarb i miały jakoby odpędzać złe duchy. Dziś są dobrymi kompanami, zwłaszcza dla osób samotnych. Nie lubią obcych, charakteryzują się wręcz brawurową odwagą w utarczkach z innymi psami. Lubią spokój, a charakterem często porównywane są do kotów. Ich długa sierść wymaga dużo uwagi, czesania i kąpieli, trzeba się także liczyć z obfitym linieniem.

PS: O Maltańczyku jest najwięcej bo Fuksio ,Rozumiecie :) Zdjęcie Maltańczyka to Fuksio :).
Zdjęcie Cocer spaniela to mój dawny pies Saba :(


informacje pobrane z:top 10

DLA WAS: 10 ras psów dla osób aktywnych

Jesteś aktywną osobą – biegasz, często chodzisz lub po prostu marzysz o czworonogu, który dotrzyma ci kroku,  z radością spędzi długie godziny na zabawie czy aportowaniu? Może po prostu potrzebujesz psa, który pomoże Ci w czynnościach domowych? Jeśli zastanawiasz się, jaka rasa może być dla Ciebie odpowiednia, skorzystaj z naszego przewodnika po aktywnych rasach psów.




1:



Syberyjski Husky
Te niezwykle wytrzymałe psy zaprzęgowe nie tylko lubią, lecz wręcz wymagają dużo ruchu. Rasa ta stworzona została ciągnięcia sań w trakcie wielokilometrowych wypraw w trudnym terenie. Dzięki temu ich wytrzymałość jest niezwykle wysoka. Właściciel powinien zadbać, by husky spacerował i biegał przynajmniej półtorej godziny dziennie, mając w tym czasie możliwość spożytkowania nadmiarów energii. Dzięki grubej, wielowarstwowej szacie są to psy niezwykle odporne na zimno, jednak źle czują się w trakcie ciepłego lata. Odradza się husky, jeśli nie posiada się co najmniej sporego mieszkania lub domu z ogrodem oraz dość dużej ilości czasu na codzienne spacerowanie.


2:

Border collie
Oryginalnie psy pasterskie i zaganiające, obecnie często wykorzystywane są między innymi w ratownictwie. Niezwykle inteligentne i radosne, border collie nie lubią pozostawać w bezruchu. Nie nadają się do mieszkania, chociaż nie są to bardzo duże psy, wymagają też odpowiedniej tresury i co najmniej 2 godzin spaceru dziennie. W tym czasie zawierać się powinien czas na chodzenie lub bieganie oraz zabawy. Potrzebują właściciela o harmonijnej naturze, który będzie w stanie poświęcić im dużo uwagi i cierpliwości. Kiedy już przywiążą się do człowieka, zrobią wszystko by go zadowolić. Border collie jest jedną z najbardziej karnych ras, idealnie nadają się do szkolenia pozytywnego, entuzjastycznie podchodzą do nauki, są inteligentne i mają dobrą pamięć. Pies tej rasy może stanowić bardzo dużą pomoc dla właściciela, ponieważ jest w stanie opanować nawet skomplikowane lub złożone komendy i umiejętności.

3:



Airedale Terier
Teriery, jako cała grupa ras, ogólnie uważane są za niezwykle żywotne i skore do ruchu psy. Airedale są największymi terierami. Zostały stworzone do łapania szczurów i wydr, przez co są naturalnie skore do gonienia gryzoni, kopania i pływania. Bez odpowiedniego przeszkolenia mogą być skłonne do atakowania innych psów czy nieznajomych. Nie nadają się do roli psów podwórkowych, jednak wymagają przynajmniej jednego długiego (powyżej pół godziny) spaceru dziennie. Uwielbiają się bawić i wygłupiać, często też są w stanie zmęczyć nawet najbardziej wytrwałych biegaczy.


4:


Wyżeł niemiecki krótkowłosy
Mimo, że zaliczają się do psów myśliwskich, wyżły te są niezwykle wszechstronne. Bardzo wytrzymałe i atletyczne, spełniają się także w roli stróża oraz członka rodziny. Jeśli jesteś osobą spędzającą większość czasu na zewnątrz, prawdopodobnie jest to idealny wybór towarzysza. Wyżły niemieckie krótkowłose wymagają codziennie bardzo dużej dawki spacerów, im więcej tym lepiej. Zaleca się minimum godzinę spaceru połączonego z zabawą dziennie. Dodatkowo należy umożliwić im bieganie bez smyczy. Jeśli nie otrzymają wystarczającej dawki ruchu, wyżły potrafią z nudów narobić wielu szkód, jednak dobrze prowadzony i odpowiednio wychowany zazwyczaj jest spokojny i zrównoważony.

5:


Owczarek australijski
Jak każdy pies zaganiający, owczarek australijski przyzwyczajony jest do całodziennej pracy. Ta rasa odznacza się niezwykłą inteligencją i skupieniem, doskonale nadaje się do pracy w domu czy gospodarstwie. Jeśli nie jest wykorzystywany jako pies pracujący, owczarek australijski potrzebuje co najmniej dwóch godzin aktywnych spacerów dziennie. W tym czasie dobrze jest skupić jego uwagę na psich sportach takich jak aportowanie lub biegi i tory przeszkód. Ze względu na naturę stróża owczarki mogą być nieufne względem obcych, nie są też szczególnie wylewne względem rodziny. Są bardzo przywiązane do rutyny i lubią być przydatne.

6:





Dalmatyńczyk
Pierwotny cel, do jakiego stworzone były dalmatyńczyki nie jest jednoznacznie określony, mówi się jednak że na początku miały być one psami gończymi. W późniejszym czasie często wykorzystywane były do pilnowania dorożek i jeźdźców, biegnąc często wiele kilometrów bez wytchnienia. Dalmatyńczyki są niezwykle przyjaznymi i wylewnymi psami, idealnymi dla aktywnej rodziny z dziećmi. Uwielbiają się bawić, są niezwykle otwarte względem ludzi i innych psów. Uwielbiają biegać i są idealnymi kompanami dla osób trenujących do maratonów. Często wręcz same będą dopominać się o dawkę ruchu. Nie są to psy odpowiednie do mieszkania. Potrzebują minimum godzinę aktywnego spaceru dziennie.



7:

Wyżeł weimarski krótkowłosy
Podobnie jak wyżeł niemiecki krótkowłosy, weimarski jest niezwykle wszechstronny. Oprócz tego, że zalicza się do psów myśliwskich, jest idealnym towarzyszem człowieka. Te wyżły uwielbiają przebywać ze swoimi właścicielami i źle znoszą pozostawienie bez należytej uwagi. Ich dodatkową zaletą jest dużo lepsze niż w przypadku krótkowłosego wyżła niemieckiego przystosowanie do warunków miejskich. Psy te najszczęśliwsze są kiedy mogą aktywnie spędzać czas ze swoim właścicielem, najlepiej spacerując, bawiąc się lub dotrzymując towarzystwa w trakcie uprawiania sportów. Powinny otrzymywać co najmniej godzinę ruchu dziennie, jednak dla niektórych psów może to być niewystarczające.

8:


Bokser
Boksery są potomkami rasy stworzonej do polowania na grubą zwierzynę. Wykorzystywane były jako psy pracujące. Mimo „smutnego” pyska, są niezwykle radosnymi, energicznymi psami uwielbiającymi zabawę. Ich energiczna natura jest nieco chaotyczna, jednak łatwo jest ukierunkować ją na zabawę czy psie sporty. Jest to idealny kompan dla rodziny z aktywnymi, nieco starszymi dziećmi. Bywają uparte i niechętne do tresury, jednak pewna ręka oraz uczciwe i stanowcze wychowanie dają bardzo dobre efekty. Potrzebują przynajmniej jednego godzinnego spaceru dziennie, dobrze jest zainwestować trochę więcej czasu w spalenie energii, która u znudzonego boksera wywołać może chęć dokazywania.
9:


Springer spaniel angielski
Historycznie zadaniem springer spanieli od zawsze było płoszenie zwierzyny dla myśliwych. Te średniego rozmiaru psy od długim futrze są również fenomenalnymi psami rodzinnymi. Ufne i przyjazne wobec wszystkich ludzi, są niezwykle ciekawskie. Mimo to przy zapewnionej odpowiedniej dawce ruchu, springery doskonale nadają się tak do mieszkań, jak domów czy farm. W domu są raczej spokojne. Uwielbiają zabawy w wodzie oraz aportowanie. Minimum półtorej godziny ruchu dziennie jest wymagane dla zaspokojenia potrzeb energetycznych springerów. W tym czasie powinna być możliwość biegania bez smyczy.

10:







Owczarek niemiecki
Owczarki niemieckie to niezwykle wszechstronna rasa. Wyhodowane w celu służby w policji oraz wojsku, są niezwykle podatne na tresurę. Przy stanowczej, pewnej tresurze są niezwykle zdyscyplinowane. Uwielbiają biegać, co czyni je doskonałymi towarzyszami treningów. Są niezwykle lojalne, jednak mogą być nieufne, a nawet agresywne wobec obcych. Może to utrudniać wiele aktywności, dlatego warto je socjalizować od najmłodszych lat. Owczarki niemieckie nie lubią bezczynności. Dobrze jest wytrenować je do pracy, potrzebują też stymulacji umysłowej. 40 minut dziennie poświęcone na zabawy i gry powinno być absolutnym minimum dla owczarka. Dodatkowo warto korzystać z każdej okazji do dłuższych wyjść, wycieczek, wyjazdów, czy choćby dłuższych spacerów przynajmniej raz w tygodniu. Przy odpowiedniej tresurze owczarki niemieckie są doskonałymi towarzyszami oraz stróżami, jednak jeśli ich potrzeba aktywności nie jest należycie zaspokojona mogą zdarzać się im ucieczki oraz ignorowanie komend.


informacje pobrane z:top 10



3.05.2013

CIEKAWOSKA 1


"Milczenie jest złotem dla basenji, psa myśliwskiego pochodzącego z Afryki, który znany jest jako "psi milczek,,Jednak umie wydawać z siebie dźwięk, który nie jest szczekaniem, lecz przypomina jodłowanie   
BASENJI :.

2 ZAGADKA

Jak inaczej brzmi inna nazwa rasy Saluki??

URODZINKI!!

Dzisiaj mój Fuks ma 6 miesięczne urodzinki!!! Taki torcik chciałam Mu kupić :P :
 ( jeśli Wy chcecie kupić swojemu  pupilowi taki torcik , możecie to zrobić TUTAJ )

2.05.2013

1 ZAGADKA:

 Co to za rasa pięknego piesa??

CZEŚĆ!

Jestem  Julia i mam  lat :) .Mam 5 miesięcznego maltańczyka Fuksa :) A czy wy też macie jakieś małe pociechy???(piszcie w kom.) Na tym blogu lepiej poznacie psy  ;)Będą tu też różne zagadki i ciekawostki o psach.Więc proszę o wyświetlenia.